Tulonge

Askari auwawa kishujaa akipambana na majambazi Kenya

Shot Dead: Policeman, Shot By Gangsters

In Mombasa, 8th December 2011.


This policeman won’t be home for Christmas.This brave cop, won’t kiss his baby goodnight, no more.This cop, even in death, vowed not to let his gun fall into the wrong hands…he died clutching it.

He died protecting you and me.The policeman was shot dead by gangsters in Mombasa’s Bondeni area.

And as we all get ready to celebrate and make merry this festive season, remember the people who are out there in the streets…making the streets safer for you and me.

Let’s remember the men and women in uniform, who leave their families and risk their lives protecting us.

Views: 690

Add a Comment

You need to be a member of Tulonge to add comments!

Join Tulonge

Comment by Vitus on December 12, 2011 at 18:57

Miongoni mwa  kazi ngumu hii nayo ni mojawapo pia, nadhan  serikali ya kenya ingejaribu kuiangalia familia ya huyu marehemu aliyekufa kishujaa either kwa kutoa kiasi fulan cha hela itakayotosheleza mahitaji yote muhimu. Ni kweli kabisa hawa watu wanachangia sana kuwepo kwa hali ya utulivu hasa kipindi hiki cha sikukuu so we have to pray for these guyz..!

Comment by Bonielly on December 12, 2011 at 14:18

nahisi watakuwa wamemshitukiza na ndio maana akauwawa jamani swala la kufa ni swala lingine, kuna kufa kwa kulazimishwa kama vile kwenda vitani lkn kupambana na majambazi mpaka ufe inakuwa shughuli nyingine, mungu amlaze mahala pema ngugu yetu,

Comment by jemadari mimi on December 12, 2011 at 10:56

Mmmmmhh hakika kazi ya uaskari inahitaji uzalendo wa dhati,Huyu ndiye askari wa kweli alikufa kwa kutetea haki .mola hakusamehe  madhambi yako

Comment by ILYA on December 10, 2011 at 21:35

Oo my God, this is a true Kenyan hero,He deserve commendation, coz he is a patriot police.

Comment by Silas A. Ntiyamila on December 10, 2011 at 21:07

Mungu ailaze mahali pema peponi roho yake, awatie nguvu aliowaacha waone kama ni mapenzi yake na wakubali yatimizwe

Comment by Dixon Kaishozi on December 10, 2011 at 13:30

R.I.P...

Comment by salim khamis on December 10, 2011 at 11:26

Ni polisi gani kwenye Tanzania yetu angeweza kutolewa roho kishujaa namna hiyo.

© 2020   Created by Tulonge.   Powered by

Badges  |  Report an Issue  |  Terms of Service

/* \uascript type="text/javascript">\udinsert below header image\udif (typeof(x$) != 'undefined') {\ud var postHeaderImageAd = '\uadiv id="postHeaderImageAd ">\ua\ua/div>';\ud x$("#xg_masthead").after(postHeaderImageAd);\ud}\ud \uascript type="text/javascript">\ud insert below header image \udif (typeof(x$) != 'undefined') {\ud var postHeaderImageAd = '\uadiv id="postHeaderImageAd ">\ua\ua/div>';\ud x$("#xg_masthead").after(postHeaderImageAd);\ud}\ud /*